Egyéb kategória

Határtalanul 2022.

„A Szepesség gyöngyszemei”

Dátum: 2022.június 1.-2.-3.

Időtartam: 3 nap, 2 éjszaka

Utazás: autóbusszal

Szállás: Hotel Plejsy

Résztvevő osztályok: 7. osztály és 4 nyolcadik osztályos tanuló

Kísérők: Horváth Csabáné (kísérő), Riskó Lilla Attilivna (7.-es osztályfőnök)

Résztvevők száma: összesen 22

Iskolánk, a Szári Romhányi György Nyelvoktató Német Nemzetiségi Általános Iskola sikeresen pályázott az Emberi Erőforrások Minisztériuma által meghirdetett Határtalanul programra és 1 603 600 Ft vissza nem térítendő támogatásban részesült. Ennek segítségével hetedikes diákjaink három napot tölthettek el Szlovákiában. 

A kirándulást egy előkészítő óra előzte meg, mely során a gyerekek megismerkedtek az ország történelmével, földrajzával, azokkal a helyekkel, amelyeket kirándulásunk során meglátogattunk. A gyerekek csoportokban dolgoztak: puzzle feladatokat, képfelismerést és a térképszínezést végeztek.

Kirándulás:

1. nap: Reggel hétkor indultunk az iskolától. A gyerekek már izgatottan várták a kirándulást. Határ átlépését követően a diákok elé szinte azonnal a Kárpátok havas csúcsai tárultak, amiben nem győztek gyönyörködni.

Első állomásunk Kassa volt. A városban megtekintettük a Szent Erzsébet Dómot, de még mielőtt beléptünk a székesegyházba, a Zenélő Szökőkutat tekintettük meg. A parkból kilépve az Orbán torony fogadott bennünket a 7 tonnás harangjával.

A gyerekek csodálattal nézték a dóm belső terét, ahol a 48 gótikus táblaképet, a majd 11 méter magas szobrokat, a 16 méter magas szentségtartót néztük meg. A Szent Erzsébet-dómon belül a Rákóczi-kriptát is megnéztük. A kriptában meghallgattuk a gyerekek által készített összefoglalót a kripta és a dóm történetéről. A dóm mögött áll a gótikus stílusú Szent Mihály kápolna, amit csak kívülről néztünk meg.

Következő megállónk a Rodostói ház volt, ami annak a háznak a másolata, ahol a fejedelem 1720 és 1735 között száműzetésben élt. A közelben Rákóczi ferenc szobrát is megtekintettük.

Ezt követően a busz Eperjesre vitt minket. Itt a Szent-Miklós társszékesegyházat néztük meg. A gyerekek feladatot is kaptak: talpraesettségüket tesztelve egy selfit kellett készíteniük egy szlovák ajkú ember társaságában. A gyerekek ügyesen megoldották a feladatot.

Ezen a napon meglátogattuk még Márkusfalva és Igló városokat is, majd elfoglaltuk a szobáinkat Krompachy városában.

2. nap: Második napunkat Lőcsén kezdtük, ahol Szent Jakab-templomot néztük meg, ami Lőcsei Pál munkája. A templomnak 13 oltára van, gyönyörű freskói. A templomból kilépve megnéztük a szégyenketrecet és a városházát is, és fagyizás közben megcsodáltuk Lőcse gyönyörű utcáit.

A Szlovák paradicsom felé vezető úton Késmárkot is megnéztük. A Szlovák paradicsomban e fantasztikus túránk volt, amely során megismerkedtünk a hely természeti értékeivel, növény- és állatvilágával. Kissé fáradtan értünk a szállásra, de a gyerekeknek még így is jutott energiájuk a játékra.

3. nap: Az utolsó nap első felében Dobsina főterét és a Dobsinai jégbarlangot csodáltuk meg, ami 2000 óta a világ természeti jegyzékeiben szerepel.  

Betlérre vezető úton megnéztük Rozsnyót is. Betléren az Andrássy kastély parkjában pihentünk meg. A csodás angolpark különleges fáknak, bokroknak, külhoni fenyőknek és több klasszicista épületnek ad otthon, végül, de nem utolsó sorban találkoztunk egy iskola tanulóival, beszélgettünk velük, tapasztalatot cseréltünk, ismerkedtünk egymással.

Ezzel utunk lezárult. A gyerekek rengeteg ismeretet, élményt gyűjtöttek, sok új barátot szereztek.

Az értékelő órákon megbeszéltük a látottakat és újra csoportban dolgozva készítettük el plakátjainkat, majd számoltunk be élményeinkről az itthon maradt kisebb iskolástársainknak.

Köszönjük a felejthetetlen kirándulást Riskó Lilla néninek és Horváth Csabáné Marika néninek!

7. osztály

Utazásunkat a Talabor 2007 utazásszervező- és Közvetítő Kft. szervezte.