Névadónk

1905. szeptember 15-én, Száron látta meg a napvilágot, Reichenbach György körjegyző és Czinbál Anna gyermekeként. Testvérei, Dezső (1890-1960) és József (1908-1976) szintén orvosnak tanultak. Irén (1900-1990) és Irma (1902-1988) tanítói képesítést szereztek. A három fiú később a Romhányi nevet vette fel.
A szülők egyszerű falusi környezetből származtak. Ez a puritán egyszerűség és tisztesség jellemezte a család életét. Az őket ismerő száriak szeretettel és tisztelettel emlékeznek rájuk. A faluban élőkkel, jómódúakkal és nehézsorsúakkal egyaránt szívesen és természetesen alakította kapcsolatait a család.
A betűvetést és az alapokat a szári római katolikus elemi iskolában sajátította el. Majd a székesfehérvári Ciszterci Rendi Szt. István katolikus főgimnáziumban folytatta tanulmányait. Érettségi után a budapesti Kir. M.Pázmány Péter Tudományegyetem orvosi fakultásának hallgatója lett. A kórbonctan különösebben nem érdekelte, de Balogh Ernő professzor előadásai nagy hatással voltak rá. Később a professzor kérésére munkatársa lett. 1929. nov. 9-én orvosdoktorrá avatták. Ettől kezdve a pathológiának szentelte idejét és energiáját élete végéig. Daganatkutatással és a fertőző betegségek pathológiájával is foglalkozott. Kiváló kórszövettani diagnoszta, gyakorlati kórboncnok, eredményes kutató volt.
1935-ben házasodott meg, Szödényi Nagy Magdolnát vette feleségül. Egy gyermekük született, Mária, aki később szintén orvosi diplomát szerzett.
Szenvedélyes, elkötelezett oktató volt. A katedrát szent dolognak tartotta. Előadásai érdekesek, lebilincselőek voltak. Hallgatóitól sokat követelt. Kiváló szeme volt a tehetségek felismerésére. Ha a munkaláz elragadta, akkor nem ismert ünnepnapot, napszakot, éjjel is dolgozott, önmagától jóval többet követelt, mint a többiektől, és nemcsak a főnöki példamutatás miatt. Munkatársai szigorú főnökként emlékeznek rá. Generációkat nevelt az orvostudománynak. 1991. augusztus 29-én hunyt el Pécsett.
Munkahelyei: Budapest (1929-1946), Szombathely (1946-1951), Pécs (1951- 1976) Munkássága elismeréseként 1968-ban megkapta a Tudományok Doktora címet. 1975-ben Állami Díj-jal tüntették ki. 1988-ban a Magyar Tudományos Akadémia tagja lett.1994-ben a Magyar Pathológusok Társaságának vezetősége pedig egy „Romhányi György Emlékérem” alapításáról döntött.
A szülőfalujában, Száron, pedig 2000 óta minden év augusztus utolsó vagy szeptember első szombatján „Romhányi Orvostalálkozó”-t szerveznek tiszteletére, amin volt tanítványai is tartanak előadásokat és emlékeznek egykori tanárukra.
Iskolánk 2002-ben vette fel nevét.